Hipoterapija
Hipoterapija se koristi za liječenje širokog spektra tjelesnih invaliditeta. Temelji se na ideji da kretanje konja može pomoći osobama s invaliditetom stimulirajući dijelove tijela koje inače ne koriste.
Hipoterapija
Ergela Fojnica vrši pripreme za hipoterapiju, kako bi aktivno krenuli sa ovom terapijom od ljeta 2025. godine.
Hipoterapija je grubo prevedena na terapiju konjem, jer nilski konj na grčkom znači konj.
Hipoterapija je terapija za ljude koji koriste konje umjesto uobičajene opreme za fizikalnu terapiju.
Terapija konjem može se koristiti za liječenje širokog spektra tjelesnih invaliditeta. Iako se hipoterapija često miješa s terapijskim jahanjem, u stvarnosti to nije isto što i jednostavno jahanje konja. Kao i kod svake druge vrste fizikalne terapije, hipoterapiju vodi ovlašteni fizioterapeut. Također, kao iu tradicionalnoj fizikalnoj terapiji, terapeut prilagođava plan liječenja prema specifičnim potrebama klijenta. Jedina razlika je što ovaj tretman uključuje konja, a ne sobu punu opreme.
Hipoterapija se temelji na ideji da kretanje konja može pomoći osobama s invaliditetom stimulirajući dijelove tijela koje inače ne koriste. To može uključivati senzorni sustav, krvožilni sustav, mišiće ili zglobove. Terapeut može voditi klijenta u bilo koji položaj na konju, a ne samo u normalan položaj jahanja u kojem se opkoljava konjska leđa. Baš kao u tradicionalnoj fizikalnoj terapiji, terapeut vodi klijenta kroz pokrete i vježbe koje su osmišljene da stimuliraju određene dijelove njegovog ili njezinog tijela.
Terapija potpomognuta životinjama
Iako se terapeutsko jahanje razlikuje od hipoterapije, ono je ipak vrijedan dio terapije konjima. Neki će klijenti imati koristi od terapijskog jahanja pomiješanog s hipoterapijom, a drugi će prijeći na jahanje kako njihove fizičke sposobnosti i vještine budu dovoljno napredne. Za razliku od hipoterapije, terapijsko jahanje uči klijente kako se vozi u rekreativnom okruženju. Također koristi klijentima tako što ih uči emocionalnim, društvenim i drugim mentalnim vještinama. Stoga se terapeutsko jahanje može smatrati jednostavno naprednijom vrstom terapije konjem.
Hipoterapija je samo jedna vrsta terapije uz pomoć životinja. Životinje su se često pokazale kao terapeutske za osobe s invaliditetom. Jedna važna vrsta terapije potpomognutom životinjama je posjeta, gdje životinja – često pas – i njegov vodič posjećuju ljude koji ne mogu napustiti bolnicu ili svoj dom. Posjeti ovih posebno dresiranih životinja vrlo su terapeutski za ljude koji se ponekad mogu osjećati zarobljenim svojim invaliditetom.
Terapija potpomognuta životinjama pokazuje važnost emocionalne veze između ljudi i životinja. Ova veza je ključni dio hipoterapije i terapijskog jahanja. Iako terapija konjima ima mnoge fizičke i kognitivne prednosti za klijente, često je odnos između konja i jahača ono što čini iskustvo toliko korisnim za klijente.